Podróże ze sztuką dla dzieci cz.2

Tak jak obiecywałam w poprzednim wpisie, przygotowałam dla Was jeszcze trzy sylwetki niesamowitych artystek. Mam nadzieję, że podróż ich śladem okaże się niezapomnianym i inspirującym przeżyciem. 

A oto Nasze gwiazdy:

Frida Kahlo

Kolorowy ptak i nietuzinkowa osobowość. Artystka o magnetycznej sile i oryginalnej urodzie. Malowała przede wszystkim autoportrety. Powstało ich około 200 sztuk. Jak sama artystka mawiała : ” Maluję własną rzeczywistość”. Malując siebie, przekształcała swoje emocje w sztukę z niezwykłą szczerością, którą dopełniały także humor i fantazja. Z pasją zgłębiała tradycję, folklor meksykański i kulturę swojego kraju. Ale przede wszystkim była autorką wspaniałych obrazów.

 

Niki de Saint Phalle

Fontanna Strawińskiego przed paryskim Centrum Pompidou, słynne Nany na placu w Hanowerze oraz Ogród Tarota w Toskanii z obrazami-strzałami-  to wszystko dzieła tej niesamowitej francuskiej artystki. Przez całe życie Niki de Saint Phalle zrealizowała kilkadziesiąt rzeźb, które stanęły w miastach całego świata, od Hanoweru, przez belgijskie Knokke, po Nowy Jork, San Diego i Jerozolimę.

Gdyby nie sztuka, zwariowałabym – mawiała.

Z najważniejszych podróży jej życia była wizyta w Barcelonie i poznanie prac Antonio Gaudiego. To w Parku Güell Niki zrozumiała, że sztuka nie musi być grzeczna, że może być kolorowa, wykonana z najdziwniejszych materiałów i nie musi nic szczególnego przedstawiać – może być wyłącznie projekcją wyobraźni autora. Wycieczka po Europie tropem jej prac może okazać się świetną opcją wakacyjną. Warto wypróbować!

Sophie Taeuber-Arp

Kolejną wpływową kobietą w świecie sztuki była szwajcarska artystka Sophie Taeuber-Arp, jedna z najważniejszych postaci z buntowniczego ruchu artystycznego Dada. Była artystką o szerokim spectrum zainteresowań. Jej formy ekspresji obejmowały malowanie, taniec, tkanie, rysunek, haft, wystrój wnętrz, architekturę, scenografię i marionetkę. Co ciekawe wszystkie te dziedziny traktowane były przez Sophie z równą intensywnością i żartem. Wiele inspiracji czerpała ze sztuki afrykańskiej, meksykańskiej, indyjskiej projektując stroje, biżuterię i tekstylia dla siebie i dla swoich bliskich.

 

Zapraszam Was do poznania tych wspaniałych artystek i wyruszenia z nimi w niezwykłą podróż do świata sztuki 🙂

 

Mogą cię zainteresować...