Tablica motywacyjna

Koniec wakacji nadszedł czas! Pełni energii i nowych pomysłów wracamy do swoich obowiązków w domu, pracy i szkole. Co zrobić, aby po czasie zasłużonego relaksu i swobody zmotywować dzieci do pracy i nauki?Najlepszym pomysłem na zachęcanie dzieci do wypełniania codziennych domowych i szkolnych obowiązków i przestrzegania zasad prawidłowego zachowania jest tablica motywacyjna. Jest to wspaniała pomoc wychowawcza i dydaktyczna dla rodziców i nauczycieli. Dzieci ( i nie tylko, bo dorośli także) potrzebują nie tylko wyznaczania granic i kar, ale także motywacji i nagród!

W nowym roku szkolnym warto zacząć zajęcia od wspólnego wymyślenia , a później wykonania tablicy motywacyjnej. Jest to super sposób na tzw. „rozruszanie” dzieci po wakacjach, ale także zachęcenie do dalszego działania. Stworzenie tablicy zawsze poprzedzam omówieniem i wprowadzeniem Kodeksu Dobrego Zachowania. Są to zasady postępowania dostosowane do wieku i aktualnych potrzeb dzieci. Kodeks i tablicę wieszamy w widocznym i centralnym miejscu świetlicy, aby miały do niej dostęp i wgląd wszystkie dzieci.

tablica04

Tablica motywacyjna jest tygodniowym wykazem poszczególnych rzeczy jakich chcemy nauczyć dzieci. Ważne jest, aby ustalić jasne reguły rozliczania osiągnięć dzieci w postaci nagród. Można po całym dniu wstawić buźkę uśmiechniętą lub np. lwa ( jeśli tak wcześniej ustaliliśmy z dziećmi) jeśli jest więcej buziek uśmiechniętych lub smutną jeśli ze wszystkich obowiązków z całego dnia uzbierało się więcej symboli negatywnych. A potem rozliczać nagrody dziennie lub tygodniowo. Można zbierać np. tylko symbole lwa   ( oznaczające bardzo dobre zachowanie) i czekać na uzbieranie ustalonej liczby lwów aby sięgnąć po nagrodę.

Przedstawiłam Wam trochę teorii, a teraz praktyka!

Jako wychowawca z „dłuższym stażem” przerobiłam i korzystałam z wielu tego typu pomocy. Z mojego doświadczenia wynika, że taki system motywowania dzieci zarówno w szkole jak i w domu najlepiej działa i się naprawdę sprawdza. W późniejszym okresie można także zauważyć, że dla dzieci już samą nagrodą jest zdobycie uśmiechniętej buźki lub innego pozytywnego symbolu.

A oto jak powstała jedna z moich szkolnych tablic motywacyjnych:

Każdy uczeń biorący udział w zajęciach świetlicowych miał za zadanie odrysować swoją dłoń i ją podpisać. Na środku dużego kartonu nakleiliśmy koło z napisem „Wzorowy Świetlik” i dookoła niego ręce wszystkich dzieci. Wspólnie ustaliliśmy, że za bardzo dobre zachowanie dzieci będą otrzymywać stempel lwa, a za złe stempel małpki. Pod koniec tygodnia zliczaliśmy punkty i dzieci dostawały nagrody.

Wszystkim dzieciom ta forma oceny ich postępowania bardzo się podobała i faktycznie motywowała do działania. Gorąco polecam i zachęcam wszystkich rodziców i wychowawców do stosowania tego rodzaju oddziaływania na naszych milusińskich.

tablica01

tablica05tablica03

Mogą cię zainteresować...