Twórczy zawód: Ilustrator

Książki dla naszych milusińskich bez pięknych ilustracji byłyby jak lato bez lodów i zimnej lemoniady- smutne, szare i bez smaku. W dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Wami moją inspiracją.. Jesteście ciekawi co nią jest, czytajcie dalej. Myśląc o ilustracjach książek dla dzieci mam przed oczami rysunek Ferdynanda Wspaniałego- bohatera mojego dzieciństwa, którego autorem jest Kazimierz Mikulski, a także finezyjne ilustracje do „Akademii Pana Kleksa” J.M. Szancera czy postać Kubusia Puchatka Ernesta Sheparda.

Współczesny świat polskiej ilustracji rozrósł się i zróżnicował. Mamy wielu zdolnych, młodych twórców ilustracji i rysunków do książek wydawanych w takich wydawnictwach jak Dwie Siostry czy Wytwórnia. Te dwie oficyny szczególnie polecam. Są wśród nich artyści  już rozpoznawalni w Polsce i na świecie, zdobywcy  krajowych i międzynarodowych nagród, ale także początkujący, ale z dużym potencjałem.

dwie_siostrywydawnictwo_wytwornia

Rekomenduję również wystawę „Tu czy tam” w warszawskiej Zachęcie, która prezentuje dorobek wielu wybitnych starszych i młodszych ilustratorów. Poniżej prezentuję ilustrację jednego z moich ulubionych autorów, Józefa Wilkonia.

Ekspozycja w Zachęcie ma charakter interaktywny, dzieci mogą dosłownie rysować po ścianach z reprodukcjami książek, obejrzeć przestrzenną instalację w formie małego teatrzyku; a na koniec odpoczywając na miękkich poduchach poczytać wybrane przez siebie książki. Fajnie Zachęta wymyśliła, aby zwiedzanie tej wystawy było super zabawą, nie tylko dla dzieci ale także dla ich rodziców.

WilkonSzopka WilkonZima

Dzisiaj preferencje naszych dzieci w dużej mierze kształtuje i ma na nie wpływ grafika i animacja komputerowa niż wydania papierowe. Dlatego też tak ważna jest każda forma propagowania dziedziny sztuki, jaką jest ilustracja.

Uczmy Nasze dzieci w spontaniczny sposób przeżywać sztukę i bawić się nią 🙂 Czytajcie pięknie ilustrowane książki, niech one będą dla dzieci pierwszym kontaktem ze sztuką,  a jeśli jesteście w Warszawie, to koniecznie wpadnijcie do Galerii Zachęta i obejrzyjcie wystawę. Potrwa ona do 8 maja 2016.

Przybywajcie   🙂

 

 

Mogą cię zainteresować...