Wakacyjna podróż – zabawy na nudę

Nareszcie lato!!! Długo wyczekiwany wypoczynek, wytęskniona wolność, chwile beztroski i mnóstwo zabawy. Ale zanim znajdziemy się na wymarzonych wakacjach, czeka Nas dłuuuuga podróż. A jak wiadomo, w podróży dzieci się nudzą… Zapraszam do przeczytania mojego dzisiejszego wpisu, w którym przedstawię Wam kilka pomysłów zabaw, zajęć dla znudzonego malucha podczas męczącej jazdy lub długiego lotu.Naturalną aktywnością dzieci jest ruch. Jazda samochodem potrafi dłużyć się w nieskończoność. Dzieci zaczynają marudzić i tracić cierpliwość. Nieustannie pojawia się pytanie, które rodziców wyprowadza z równowagi: „Daleko jeszcze?”. Dla najmłodszych pociech ratunkiem będą ulubione przytulanki, grzechotki czy książeczki z obrazkami. Starszym dzieciom możemy zaproponować zabawy i gry, które z pewnością zamienią małego „męczyduszę” w sympatycznego współtowarzysza podróży. Podróżowanie z dziećmi z przygotowanym pakietem samochodowych rozrywek, może okazać się niezwykle satysfakcjonujące i pasjonujące nawet, kiedy korek na autostradzie zdaje się nie mieć końca, pociąg ma opóźnienie, a samolot nie może wystartować.

ksiazka3ksiazka8

Większość propozycji, które Wam niżej opiszę, sprawdza się nie tylko podczas podróży, lecz nawet w czasie zupełnie krótkich wycieczek czy wędrówek. Niezawodne są zabawy typu „Ile w ciągu 5 minut zobaczymy niebieskich samochodów?” czy „Kto pierwszy zobaczy krowę?”. Opowiadanie historyjek, które nie mają zakończenia- to super zabawa, którą uwielbiają zwłaszcza te najmłodsze dzieci. Grę, którą znają chyba wszyscy podróżnicy, to „Literowe domino”. Ktoś mówi jakieś słowo, a następna osoba wymyśla słowo na ostatnią literę słowa poprzednika- i tak aż do znudzenia. Fajnym sposobem, aby czas w trakcie podróży szybko leciał, to wspólne wymyślanie i zadawanie sobie zagadek – „Zgadnij, o czym teraz myślę”.

Do listy rzeczy, które należałoby zabrać w podróż z dzieckiem warto dopisać ciekawe książki lub audiobooki. Na pewno czytanie pasjonujących historii zainteresuje dzieci i zajmie ich uwagę. Oto kilka moich propozycji. Na początek polecam książkę Agnieszki Frączek „Wyliczanki bez trzymanki”, która gwarantuje super zabawę, dużo śmiechu a także lubiane przez dzieci łamańce językowe.

Dla miłośników fauny i flory, dla których wakacyjne wojaże są fajnym sposobem na poszerzanie swojej przyrodniczej wiedzy, polecam pięknie ilustrowane i ciekawie opisane dwa albumy: Botanicum- Muzeum Roślin i Animalium – Muzeum Zwierząt. Dla maluchów ciekawych świata, kartonową etnoksiążeczkę „Zakątki- czyli kto tu mieszka”. Może to być wyjątkowa okazja, by dzieci mogły zobaczyć, jak rozmaite są domy i stroje różnych kultur świata.

ksiazki4ksiazka5ksiazka1ksiazki
Na koniec mojej listy kilka ciekawych audiobooków. Polecam przygody uwielbianego, pomysłowego Mikołajka. Tak wspaniale się składa, że Mikołajek również wyjeżdża na lato. „Detektyw Blomkvist” Astrid Lindgren jako pozycja obowiązkowa o przygodach 13-letniego Kalle Blomkvista, który marzy o tym, by zostać detektywem. Czyta brawurowo Edyta Jungowska. Wydawnictwo Dwie Siostry w swojej ofercie ma bardzo ciekawy audiobook o apetycznym tytule „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami”. Jest to wzruszająca i pełna ciepła opowieść o magicznych chwilach spędzonych przez dwie siostry w pewnej londyńskiej cukierni – a także o zaufaniu, odpowiedzialności i przyjaźni.

Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś ciekawego dla siebie i swojej pociechy. Zadbajcie o to, aby te wakacje i podróż upłynęły w przyjemnej i wesołej atmosferze.

ksiazka2ksiazki6ksiazka7

Mogą cię zainteresować...