Wakacyjny poradnik- nauka w plenerze cz.2

Chcecie się poczuć jak Alicja, która po wypiciu magicznej mikstury zmniejszyła się, a po zjedzeniu ciasteczka urosła i trafiła do krainy czarów? Wystarczy, że wybierzecie się do Farmy Iluzji koło Dęblina, gdzie na różne sposoby oszukiwane są Nasze zmysły. Zapraszam do przeczytania drugiej części mojego wakacyjnego poradnika. Tym razem polecam Wam spędzenie wolnego czasu w parkach nauki. Każde dziecko ma naturalną potrzebę samorozwoju i poznawania otaczającego je świata. Pokazy i warsztaty naukowe, parki praw natury czy interaktywne urządzenia edukacyjne to obecnie coraz silniejsze trendy, jeśli chodzi o organizowanie wydarzeń dla dzieci. Wakacje są idealnym czasem na to, aby z takiej oferty skorzystać. Dzieci za pomocą własnych doświadczeń i praktyki mogą poznawać prawa, które rządzą fizyką, chemią i przyrodą… Warsztaty edukacyjne i przeprowadzane pod okiem doświadczonych animatorów doświadczenia naukowe to czynniki, które pozwalają dziecku poznawać świat, rozwijać i zaspokajać swoją naturalną ciekawość.

PARKI NAUKOWE

Ofertę takich zajęć ma położony w pobliżu Nysy park edukacyjny Zaginione Miasto. Znajdziemy tam wiele stanowisk do samodzielnego poznawania praw fizyki uszeregowanych według żywiołów ziemi: wody, powietrza i ognia. Zwiedzający mogą także skorzystać ze ścieżki edukacyjnej dotyczącej chronionych gatunków roślin i zwierząt z okolicznych Gór Opaskich. Poza sekcją dydaktyczną znajdziemy tam także atrakcje rozrywkowe, m.in. sztolnię w kopalni złota, w której podobno wciąż straszy i błądzi oszalały z chciwości parobek, jaskinię dzikich zwierząt czy interaktywny ogród wodny.

Innym ciekawym miejscem na letni wypad jest urządzony z dużym smakiem Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Jest to oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej , gdzie na obszarze 6 ha rozmieszczone są stanowiska interaktywne obrazujące najróżniejsze zjawiska fizyczne. Jest dział mechaniki, a w nim m.in. równię Galileusza, kołyskę Newtona i magiczną szpulę. W dziale optycznym poznamy zasadę działania peryskopu, a w akustycznym porozmawiamy przez telegraf akustyczny. Jeżeli ktoś lubi piękne zapachy, może zajrzeć do Zapachowa- specjalnego ogrodu obsadzonego niezwykle aromatycznymi roślinami.

Ostatnim polecanym przeze mnie parkiem naukowym jest wspomniana już wcześniej Farma Iluzji. To miejsce gdzie zobaczymy, jak zaburzając linie perspektywy, można wpływać na postrzeganie wielkości obiektów. Prawdziwego zawrotu głowy można dostać w Labiryncie Luster patrząc na swoje zwielokrotnione odbicia. Na Farmie Iluzji możemy także sprawdzić, jak mogłaby wyglądać głowa bliskiej osoby na talerzu, a także pobawić się w strefie drewnianych gier. Lista atrakcji na farmie jest długa i ciągle się zwiększa. Jedno jest pewne, wizyta w parkach naukowych to znakomita okazja, aby pokazać naszym dzieciom, że nauka służy nie tylko poważnym celom dorosłych, ale może być też super zabawą. I dzięki takim działaniom możemy wzbudzać dziecięce zainteresowanie.

farma1park1park2park3

Mogą cię zainteresować...