Fauna i flora malowana palcami-zabawa plastyczna

W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Wam co możemy wyczarować za pomocą naszych palców i rąk. Młodsze dzieci mogą po prostu odbijać kolorowe stemple, a starsze tworzyć zaplanowane kompozycje, np. kwiaty, rośliny, zwierzęta i wiele innych rzeczy. Na moich zajęciach malowaliśmy wiosenną łąkę i rozśpiewane ptaszki. Zobaczcie jak wykonać prawdziwe arcydzieła.Przyszedł weekend!!! Mam dla Was super zabawę plastyczną, która znajdzie uznanie nawet wśród tych najbardziej opornych plastycznie. Dzieci uwielbiają się brudzić, skakać po kałużach, bawić się błotem. Rodzice natomiast często zabraniają takich figli. Trzeba jednak pamiętać, że właśnie takie „brudne” zabawy dają dzieciom poczucie wolności i swobody, a także mają działanie terapeutyczne. Mogą być także fajnym sposobem na spędzenie super czasu z dzieckiem. Polubicie tę zabawę, ponieważ do jej wykonania potrzebne Wam będzie tylko kilka materiałów: karton, kolorowe farby lub tusze, mazaki no i oczywiście Wasze palce i wyobraźnia. Malowanie czas zacząć 🙂 Super frajda i dobre humory zapewnione!

Malowanie palcami to coś innego niż zwykłe malowanie pędzelkiem, to nie tylko zabawa ale i nauka. Ta technika plastyczna ma wiele zalet, ale przede wszystkim:

  • pozwala na swobodną ekspresję emocjonalną i malarską;
  • rozwija wrażliwość i spontaniczność dziecka;
  • rozwija inwencję twórczą i kreatywność;
  • kształtuje zmysły i umiejętności poznawcze;
  • kształtuje emocjonalny stosunek dzieci do otoczenia…

Ważne jest również to, że rozwój mowy dziecka zależy od sprawności manualnej. Za te dwie czynności: mówienie (manipulację aparatem artykulacyjnym) i manipulację przedmiotami odpowiadają sąsiadujące ze sobą ośrodki w mózgu. Rozwój małej motoryki idzie więc w parze z nauką mowy. Malowanie to bardzo skuteczne ćwiczenie paluszków i dłoni, które jednocześnie pobudza dziecięcą wyobraźnię i kreatywność.

Zabawa ta daje także dzieciom świetną okazję do poczucia, że coś same są w stanie stworzyć, bo przecież nie chodzi o namalowanie czegoś konkretnego, tylko zapełnienie kartki stempelkami paluszków i dłoni.

malowaniep05malowaniep02malowaniep03malowaniep01

 

malowaniep09malowaniep08malowaniep07malowaniep06

Mogą cię zainteresować...