Kreatywne malowanie bibułą- efekty malarskie

Czasami fajnie jest zrobić z dzieciakami coś innego i trochę szalonego, pobawić się sztuką i tworzeniem. Przedstawiona przeze mnie poniżej aktywność to fajny sposób na poznanie różnych tekstur i materiałów, którymi można malować i dzięki nim wyczarować niesamowite wzory i kolory. A jest to również okazja do dzikiej i szalonej zabawy!

Jest to praca przy której można się trochę pobrudzić, więc lepiej zaopatrzyć się w fartuch i ściereczkę, a na stół położyć folię. Teraz już możemy przystąpić do działania. Do malowania nie jest Nam potrzebny pędzel! Co powiecie na malowanie szmatkami, kawałkami papieru i płótna lub zwykłymi przedmiotami, jakich pełno w domu? Możecie użyć nawet dłoni i palców!

Pędzle domowej roboty

Pędzle łatwo jest zrobić samodzielnie. Spróbujcie wykonać własne z różnych przedmiotów, które znajdziecie w domu. Zobaczcie jakie efekty można uzyskać przy malowaniu obrazów nietypowymi pędzlami? Ja pokaże Wam moje pomysły, a efekty zobaczycie poniżej.

Zamoczone kulki waty lub wacików nadają się do tworzenia chmur, nieba lub obłoków pary.

Zgniecione ręczniki kuchenne tworzą ciekawe tekstury i efekty.

Gąbka zamoczona w farbie nadaje się do malowania trawy lub delikatnego zwierzęcego futerka.

Aby uzyskać efekt splątanej trawy, przeciągnij gałązką lub patyczkiem po mokrej farbie.

Plastikowy widelec lub grzebień przeciągnięty przez powierzchnię pokrytą farbą, daje niesamowite wzory i znaki.

Spróbujcie uzyskać różne efekty na kartce papieru, tak jak my to zrobiliśmy. Podpisz rezultaty, aby można było później sprawdzić, jak je osiągnięto. Eksperymentuj z różnymi kolorami i materiałami. Użyj też własnych dłoni i palców. Efekt będzie piorunujący!

Malowanie bibułą

Jeszcze jednym super materiałem do malowania bez użycia pędzelka jest bibuła. Skoro za pomocą bibuły można zafarbować ryż czy makaron to może spróbować po prostu z kartką. Tak zrobiliśmy 🙂 Poza kartką i bibułą wykorzystaliśmy wodę w spryskiwaczu i nożyczki. To także doskonała technika, w której zwracamy uwagę na odpowiedni dobór kolorów. W tym przypadku były to wszystkie odcienie kolorów kojarzących się z wiosną, łąką. Jak dokonaliśmy tego dzieła? Zobaczcie sami! Kartkę z bloku spryskaliśmy wodą, najlepszy efekt został osiągnięty przy wykorzystaniu spryskiwacza do kwiatów. Jeżeli nie macie spryskiwacza, to należy wykorzystać kubek, wodę i własne palce. Następny etap to już ułożenie z bibuły dowolnego obrazka, wzoru. Im więcej dziecko nałoży warstw bibuły tym kolor będzie intensywniejszy. Po wyschnięciu obrazka ściągnęliśmy kawałki bibuły. Kolory pięknie się ze sobą zlały, tworząc delikatne wzory i odcienie. Świetne efekty plastyczne uzyskaliśmy łącząc dwie techniki: malowanie bibułą
i rysowanie czarnym markerem.

Tego typu zajęcia plastyczne warto również przeprowadzać w plenerze, gdzie otoczenie może stać się inspiracją dla dzieci. Technika świetnie sprawdza się w pracy grupowej, wówczas warto wykorzystać większy format papieru np. brystol. Stworzenie barwnych kompozycji z wykorzystaniem bibuły jest bardzo proste, ale sprawia dzieciom dużo radości a farbująca bibuła jest dużym zaskoczeniem.

Mogą cię zainteresować...