Papierowe ozdoby na choinkę DIY

Okres przedświąteczny to niezwykle intensywny i twórczy czas. Moje wspomnienia z dzieciństwa to pełne ekscytacji i radości chwile wycinania, klejenia łańcuchów i ozdób z bibuły i kolorowego papieru. Jest wiele sposobów na zrobienie przez dzieci ozdób choinkowych. Dzisiaj przedstawię Wam dwa z nich – kolorowe, przestrzenne gwiazdki i łańcuch z kolorowych kółek. Pomysły są banalnie prosty i przepięknie prezentują się na świątecznej choince. Do dzieła. Magia świąt ! Jak myślicie, co ją tworzy? Ja uważam, że przede wszystkim wspólne przygotowywanie świątecznych smakołyków, śpiewanie kolęd, strojenie choinki a więc czas, który możemy sobie podarować. Dużą frajdę sprawia wszystkim dzieciom przygotowanie i samodzielne wykonanie ozdób na choinkę. Z opowieści naszych dziadków wiemy, że kiedyś drzewko świąteczne ozdabiały dzieci własnoręcznie zrobionymi papierowymi bombkami i łańcuchami. Na strojną choinkę w tradycji polskiej wybierano najczęściej drzewko jodły. Jodła była drzewem popularnym, bogato występującym w polskich lasach, o gęstych gałązkach, świetnie nadających się do dekoracji. Ozdabianie choinki również nie było przypadkowe, a każda pojawiająca się na drzewku ozdoba choinkowa niosła ze sobą życzenie osoby, która wykonała ozdobę. Papierowe łańcuchy symbolizowały więzi rodzinne, dzwoneczki – dobrą nowinę,  słomiane aniołki – boską opiekę, a umieszczana na szczycie choinki gwiazda betlejemska wskazywać miała bezpieczną drogę do domu wędrowcom. Tradycyjnymi ozdobami były początkowo orzechy, jabłka, cukierki i pierniczki.

Na zajęciach wspólnie z dziećmi wykonaliśmy takie tradycyjne ozdoby choinkowe.

Potrzebne będą:

  • zestaw kolorowych kółek,
  • sznurek lub tasiemka,
  • papier ozdobny,
  • szablon gwiazdek,
  • pastele lub farby,
  • nożyczki
  • klej.

Aby zrobić gwiazdki, zacznij od wydrukowania szablonu. Dobrze jest go wydrukować na lekkiej tekturze lub papierze fotograficznym (matowym). Następnie należy wyciąć pary gwiazd i naciąć je wzdłuż szarej linii. Nadszedł czas, aby ozdobić nasze gwiazdy. Możemy pokolorować je pastelami i mazakami lub trochę się pobrudzić i użyć farb. Na koniec doczepiamy ozdobną tasiemkę i nasza gwiazdka choinkowa gotowa do powieszenia 🙂

ozdoby1ozdoby2ozdoby4ozdoby3

Nie ma to jak powrót do dzieciństwa poprzez zrobienie ozdobnego papierowego łańcucha na choinkę, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy mamy ogromny wybór kolorowych papierów i bibuły. Będzie to także doskonała rozrywka dla dzieci na długie zimowe wieczory. Możemy zrobić łańcuch z makaronu, ze słomek i krepiny lub z kolorowych kółek. Jak widzicie możliwości jest dużo i wszystkie są super okazją do rodzinnej zabawy.

lancuch1lancuch2lancuch4lancuch5

Mogą cię zainteresować...