Zabawy na słońce i deszcz

W czasie deszczu dzieci się nudzą,
To ogólnie znana rzecz.
Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się,
Ale strasznie nudzą się w deszcz…

to fragment świetnej piosenki Kabaretu Starszych Panów. Co zrobić gdy za oknem pochmurno i pada?

Zachęcam do sięgnięcia po te sprawdzone i często liczące sobie już ponad 100 lat gry i zabawy. W moim dzisiejszym wpisie chciałabym odświeżyć Wam wspomnienia, jeśli chodzi o reguły kilku starych gier i zabaw. Dzięki temu będziecie mieć okazje do przypomnienia sobie wiele cenionych przez pokolenia gier, by wypróbować je podczas zwykłego wakacyjnego popołudnia lub też przy wyjątkowej okazji- np. podczas zabawy urodzinowej. „Mamo, ja się nudzę”, ” Nie wiemy, co mamy robić”?- zwykle słyszymy te słowa, kiedy za oknem jest brzydka pogoda i pada deszcz. Co teraz? Macie jakiś pomysł?

Pozwólcie, że ja przedstawię Wam kilka moich rozwiązań. Zabawy i gry, które niżej zaprezentuje to rodzinne klasyki, które nadają się zarówno na krótką chwilę rozrywki, jak i na te dłuższe pochmurne i deszczowe dni. Zabawy te zachęcają dzieci do przemyśleń, pobudzają do zażywania ruchu- dziś jest to ważniejsze niż kiedykolwiek- budzą kreatywność, wspierają rozwój społeczny i zdolności wysławiania, wzmacniają dziecięcą pewność siebie poprzez umożliwianie dzieciom samodzielnego zdobywania doświadczeń.

PIEKŁO-NIEBO

Nieważne skąd pochodzisz i gdzie się urodziłeś, na pewno z tą papierową zabawą masz sporo wspomnień. To niekwestionowany hit podstawówki, zarówno tej z moich wspomnień, jak i tej współczesnej. Na czym więc polega jej wyjątkowość. Myślę, że na jej prostocie. To fajna, łatwa do zrobienia wyliczanka. Każdy może ją wykonać według własnego pomysłu. Jeśli chcecie pobawić się sami, bądź nauczyć tej zabawy swoje dzieci, tutaj znajdziecie rozwiązanie.

pieklon

PAŃSTWA, MIASTA…

Dla wielu z nas była to jedna z ulubionych zabaw w dzieciństwie. Gracze siedzą przy stole, każdy ma przed sobą kartkę i coś do pisania. Wybieramy osobę, która literuje powoli alfabet, dopóki inny gracz nie zawoła „STOP”. Podajemy literę, na którą wszyscy grający na swoich kartkach wypisują jak najszybciej miasto, państwo, rzekę i inne wymyślone wspólnie kategorie. Następnie gra rozpoczyna się od nowa. Zwycięzcą jest osoba, która po kilku rundach znalazła najwięcej właściwych nazw.

STATKI

Ta militarna gra z czasów cesarza Wilhelma od pokoleń jest bardzo lubiana przez dzieci , zwłaszcza w uczniowskim społeczeństwie, nie raz już ratując młodych żaków, przed przyśnięciem na nudnej lekcji, lub przy przetrwaniu niezaplanowanego okienka między lekcjami. Jest to gra przeznaczona dla dwóch osób.
Wszystko co jest nam potrzebne to dwie kartki papieru najlepiej w kratkę i coś do pisania.  Dla podejrzliwych polecane są również zeszyty ze sztywna okładką, z których jedną można podnieść i zasłonić się tak aby przeciwnik nie mógł podejrzeć naszej strategii. Więcej informacji na temat zasad znajdziecie w internecie.

GRA W KLASY

Co robiły dzieci, kiedy nie było komputerów, tylu zabawek a na podwórkach był tylko trzepak i czasami huśtawka. Grały w klasy i nie tylko. Gra w klasy to zabawa dla dwojga i więcej dzieci. Im więcej osób, tym zabawa jest na pewno lepsza. Będziecie potrzebować tylko kredy i kamyka. Dla poprzednich pokoleń podwórko było najważniejszym miejscem dzieciństwa. To tam nawiązywały się przyjaźnie i rozwiązywane były konflikty.  Gry podwórkowe stanowiły silny czynnik integrujący, zacieśniający stosunki wewnątrz grupy.

grawklasy1szachy

 Może w ramach mody Vintage warto spopularyzować te zapomniane zabawy, które poza tym, że nie wymagały prawie żadnych nakładów, długich przygotowań to były przede wszystkim grami towarzyskimi.

Mogą cię zainteresować...