Założenia programowe zajęć kreatywnych

 

  • Autorski projekt edukacyjno-artystyczny opracowany został z myślą o dziecku i jego wielowymiarowym rozwoju w obszarach związanych ze sztuką i twórczością. Działanie twórcze nie jest u Nas głównym celem a jedynie środkiem do jego osiągnięcia jakim jest rozwój wyobraźni, kreatywności i pewności siebie. Szczególnie ważna jest funkcja terapeutyczna naszych zajęć. Założeniem jest równoważenie „szkolnych problemów”. Dyslektyk mający trudności ze szkolnymi wyzwaniami- może mieć tę swoją sferę artystyczną, w której czuję się swobodnie, może ją pokazywać innym, przez nią się określać. Nie oceniamy ani samych uczestników, ani otaczającej nas sztuki. To jest moc i siła jaka płynie z takich działań artystycznych.
  • Naszą myślą przewodnią i sprawą, która nam patronuje jest „odwracanie świata na opak”. Staramy się wskazywać kreatywną rolę humoru, śmiechu i zabawy w procesie edukacji. Dlatego chcielibyśmy stworzyć ofertę artystyczną „pełną śmiechu”. Sztuka musi przynosić młodemu twórcy radość, satysfakcję ponieważ wtedy może spełniać swoją podstawową funkcję.
  • Prace artystyczne podczas warsztatów mają charakter zarówno indywidualny- ekspresja wyłącznie własnej estetyki jak i zespołowy- nauka tworzenia dzieł zbiorowych, wymagających podejścia z szacunkiem i akceptacją odmienności spojrzenia i zróżnicowanej wrażliwości.
  • Podczas zajęć pracujemy różnymi technikami artystycznymi m.in. : malowanie, rysowanie, wycinanie, stemplowanie, mozaika, kolaż, frotaż, modelowanie, batik, landart, konstruowanie i wiele innych.
  • Warsztaty realizujemy przy użyciu różnych narzędzi i materiałów: farba akrylowa, olejna, tempera, akwarela, tusze, pastele, węgiel, kreda, masy plastyczne, materiały przyrodnicze, materiały codziennego użytku- kartony, gazety, włóczki, fotografie, pudełka, słomki, guziki, tkaniny.
  • Zajęcia poprzedzane będą prezentacją adekwatną do poziomu edukacyjnego uczestników. Będą to przykłady prac artystów, podstawowych zagadnień ze świata sztuki.
  • Podczas warsztatów pracujemy z książkami o sztuce dla dzieci i młodzieży jak również planujemy udział artystów na wybranych zajęciach.
  • Program realizowany jest poprzez regularne, cotygodniowe zajęcia (60 min).
  • Dzieci tworzą prace przy pomocy dobrych jakościowo i atestowanych materiałów.