Czemu służy ta strona
Maciej Lesiak
- 4 minut czytania - 686 słów
This article is also available in English:
What is the purpose of this page
Spis treści
Witam na prywatnym blogu. W pierwszym poście wyjaśnię o co tutaj chodzi i czego można się spodziewać w nadchodzących miesiącach.
Czemu służy ta strona
Inaugarcyjny post zawiera kilka podstawowych informacji co do dalszego rozwoju tej strony i projektów. Utworzyłem quasi bloga i kilka pobocznych projektów, aby systematyzować wiedzę jaką zbieram od kilku lat. Może czytając zawarte tu materiały znajdziecie intelektualną rozrywkę albo inspirację do dalszych poszukiwań.
Źródła oraz deklaracja AI
W sekcji O projekcie znajdziecie bardziej szczegółowe informacje o mnie oraz deklarację AI. Chciałbym jednak rozwinąć tutaj kwestię tworzenia artykułów. Oglądam bardzo dużo filmów, dokumentów i czytam dużo książek związanych z problematyką szpiegostwa, szpiegostwa przemysłowego ale także reportaży śledczych. Na styku tych spraw często pojawiają się elementy manipulacji, propagandy, które powodują pojawienie się w niekontrolowany albo zaplanowany sposób “teorii spiskowej”. To jest element, który mnie interesuje. Dlatego artykuły powstają na podstawie przeczytanych książek, które od kilku miesięcy monitoruję w sekcji czytelnia.
Tworzę konspekty i notatki i szukam dodatkowych źródeł. To fascynujące zajęcie i zupełnie odmienne od generowania gotowych artykułów przez AI. Tym samym deklaruję, że żaden z artykułów znajdujących się na blogu nie jest wygenerowany przez LLM (model językowy czyli AI). W każdym artykule podaję dużo źródeł przede wszystkim w języku angielskim. Książki jakie czytam są głównie w języku polskim chyba, że uda mi się dorwać anglojęzyczną. Mam już zamówione kilka ciekawych pozycji w tym m.in. The Psychology of Conspiracy Theories autostwa Jan-Willem Prooijen, który jest znanym badaczem teorii spiskowych i współtworzy grupę badawczą zajmującą się ekstremizmem. Bazuję głównie na moich konspektach i notatkach, które zbieram w osobnych narzędziach. Nie wszystkie są upublicznione z prostego względu - nie mam czasu, aby odpowiednio to wyedytować, zabezpieczyć i komentować niedociągnięcia. Dlatego nie wiem czy insights i agenda zostaną upublicznione.
Brak Cykliczności
Ponieważ wiele artykułów jak w przypadku Big Pharma jest bardzo rozległe tematycznie będę starał się dzielić je na kilka części. Z uwagi na całkowicie amatorski charakter projektu i “po godzinach” nie ma żadnej gwarancji cykliczności. Wiele artykułów jest w postaci notatek i zalążków, konspektów, które dopiero muszę, pijąc morze kawy, ulepić w coś ciekawego.
INSIGHTS
W artykułach być może będę zaszywał referencje do bazy danych związanych z teoriami spiskowymi, którą buduję w jako projekt INSIGHTS. Tam są definicje, nazwiska, notatki i konspekty. Prawdopodobnie ta strona w subdomenie, nie będzie dostępna do lata 2024 ponieważ wymaga ogromnej pracy edytorskiej, a nie lubię pokazywać niedokończonych rzeczy.
Bardzo chciałbym zrobić te projekty dwujęzycznie nawet jeśli część tłumaczeń realizowane byłoby przy wsparciu AI. Takie rozwiązanie mogłoby spowodować komplikacje dlatego poczekam kilka miesięcy z tą decyzją.
Rozkład jazdy na najbliższe tygodnie
Do końca 2023 chciałbym poświęcić publikowaniu tekstów jakie już mam do sekcji notatki i wymagają pracy edytorskiej:
- artykuł o etykietowaniu “teorią spiskową” jako forma dyskredytacji na przykładzie OxyContin
- analiza SWOT sieci Mastodon i fediwersum - tematyka może nie do końca związana z teoriami spiskowymi, ale poruszam tam kwestię manipulacji statystykami i zbiorczo publikuję wybrane przemyślenia laika. Wątek teorii spiskowej omawiamy tylko w kontekście big tech i różnych narracji pojawiających się w kontekście Facebooka i TT
- tekst poświęcony narracjom medialnym kreowanym przez policję a będących źródłem teorii spiskowych
- z uwagi, że baza wiedzy w INSIGHTS długo jeszcze nie będzie publiczna i szczerze nie wiem czy zdecyduję się ją opublikować, ponieważ jest to być może zbyt techniczne i naukowe podejście do tematu, ale tam są zawarte definicje na których bazuję, dlatego jednym z pierwszych postów będzie przedstawienie teorii spiskowej w kontraście do spisku na przykładzie konkretnej książki opiszę czym jest a czym nie jest teoria spiskowa (finalnie ukryłem ten artykuł, ponieważ nie jestem zadwolony z jego kształtu - jest przeintelektualizowany i zbyt fachowy, muszę go poprawić);
- zmiany klimatyczne w kontekście teorii spiskowej - deprecjonowanie naukowców, analogie w historii
- “zdrowy rozsądek” anglosaskiej tradycji jako paliwo teorii spiskowych i wielu innych nieciekawych rzeczy…
Brak wsparcia dla activitypub
Po przemyśliwaniu nie zdecydowałem się wdrożyć rozwiązania vercelapp + hugo na podstawie dokumentacji Paula Kinlana ponieważ jest to niszowe rozwiązanie, a ja wolę rozwiązania ze wsparciem większej społeczności i long term support. Fediversum jest planktonem jeśli chodzi o zasięgi, więc moja obecność tam jest spowodowana innymi względami niż propagowanie moich artykułów. Więcej na ten temat w analizie SWOT.
Powiązane tematy